KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NR 12 W TARNOWSKICH GÓRACH

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

CELE I ZADANIA:

• Wspieranie uzdolnień oraz wspomaganie rozwoju dziecka poprzez diagnozowanie i rozwijanie kompetencji dziecka.
  • Wychowanie, w ścisłej współpracy z rodzicami.
  • Angażowanie rodziców do realizacji zadań przedszkola.
  • Zapewnienie odpowiedniej bazy i wyposażenie przedszkola.
  • Promowanie działalności przedszkola w środowisku lokalnym.

WIZJA PRZEDSZKOLA:

• Tworzymy warunki wychowawcze i edukacyjne, zapewniające wspomaganie oraz ukierunkowanie rozwoju dzieci zgodnie z ich indywidualnymi predyspozycjami (tempem, zakresem potrzeb,upodobaniami)
  • Tworzymy warunki do wszechstronnego rozwoju aktywności: społecznej, językowej, poznawczej, artystycznej, ruchowej i zdrowotnej.
  • Przygotowujemy dzieci do podjęcia nauki na dalszych etapach edukacyjnych.

DZIECKO W NASZYM PRZEDSZKOLU JEST:

• Optymistycznie patrzące na świat.
  • Ufne w stosunku do nauczycieli.
  • Zaradne, radosne, dobre, otwarte na świat i ludzi,kreatywne i empatyczne
  • Aktywnie uczestniczące w życiu przedszkola.
  • Twórcze i samodzielne w zabawie i nauce.
  • Wesołe, zaradne.
  • Kulturalne i tolerancyjne.
  • Świadome rożnych zagrożeń.

MISJA PRZEDSZKOLA

W naszym przedszkolu:

• Dostarczamy dzieciom miłych wspomnień na całe życie.
  • Szanujemy i przestrzegamy prawa dzieck
  • Każde dziecko jest dla nas ważne, kochane,traktowane indywidualnie i podmiotowo.
  • Pomagamy dzieciom w pozytywnym postrzeganiu siebie i rozumieniu swoich uczuć.
  • Prowadzimy edukację proekologiczną i prozdrowotną, wyrabiamy u dzieci nawyki higieniczne, zdrowotne, ekologiczne. prospołeczne.
  • Jesteśmy otwarci na propozycje i współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
  • Przywiązujemy dużą wagę do świąt rodzinnych,poznajemy różne tradycje.
  • Zapewniamy potrzebę swobodnej i bezpiecznej zabawy.
  • Organizujemy różnorodne i atrakcyjne zajęcia: wycieczki, wyjazdy do teatrów, pikniki, spotkania z ciekawymi ludźmi, uroczystości przedszkolne.
  • Prowadzimy działania mające na celu wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich dzieci.
  • Zapewniamy wszechstronny rozwój każdego dziecka.

ZASOBY LUDZKIE

• Wykwalifikowana, kompetentna, zaangażowana i odpowiedzialna kadra pedagogiczna.
  • Logopeda, surdopedagog,
  • Przyjazna kadra administracyjno - obsługowa.

ZASOBY MATERIALNE:

• Tematyczne sale zajęć, bogato wyposażone w zabawki i pomoce dydaktyczne sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dziecka.
  • Dobrze wyposażony ogród przedszkolny.

PROGRAMY REALIZOWANE W PRZEDSZKOLU:

• „Optymistyczne Przedszkole” I. Dzierzgowskiej i M. Nawrot. Przedszkole posiada certyfikat Optymistyczne Przedszkole.
  • „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagającej rozwój aktywności dziecka. M. Kwaśniewska, W. Żaba – Żabińska,
  • Dziecięca matematyka. E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska,
  • Program wychowania przedszkolnego „Odkryjmy Montessori raz jeszcze…” R. Czekalska, A. Gaj, B. Lauba, J. Matczak, A. Piecusiak, J. Sosnowska, Impuls 2009,

PRIORYTETY NA LATA 2015/2018:

• Wdrożenie nowego programu komputerowego do diagnozy kompetencji dziecka.
  • Realizowanie założeń nowej podstawy programowej  w planowaniu pracy dydaktyczno-wychowawczej.
  • Udostępnienie szerokiej oferty zajęć dodatkowych rozwijających zainteresowania i zdolności dzieci.
  • Prowadzenie zajęć wspomagających rozwój dzieci z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  • Zaangażowanie Rodziców w działania na rzecz przedszkola: organizacja Mikołajków, Balu, pomoc w przygotowaniach do Wigilijki itp.
  • Zaadoptowanie i przystosowanie sali do zajęć dodatkowych oraz sali zajęć i sanitariatów na poddaszu.
  • Podnoszenie kwalifikacji kadry pedagogicznej na studiach podyplomowych.
  • Promowanie działalności przedszkola w środowisku lokalnym.