• Roczny Projekt EDUKACYJNY

ZDROWE DESERKI

Podsumowując temat "Cukier? Nie dziękuję!", dzieci miały za zadanie wraz z Rodzicami przygotować zdrowy deserek, np.: na podwieczorek. Powstało wiele smakowitych propozycji, które poniżej prezentujemy.

ZDROWE SURÓWECZKI

Podsumowując temat "Znam warzywa i owoce", dzieci miały za zadanie wraz z Rodzicami przygotować zdrową suróweczkę, np.: do obiadu. Powstało wiele smakowitych dań, które poniżej prezentujemy.

Konkurs: Prezentacja prac plastycznych

Dziękujemy serdecznie za czynny udział w konkursie plastycznym.

Prace są wywieszone w przedszkolu i pięknie zdobią hol prowadzący do biura Pani Dyrektor.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w drugim tygodniu grudnia.

Tymczasem proponuję obejrzeć galerię pięknych prac plastycznych.

Konkurs: Najlepszy rysunek „Jem owoce i warzywa!”

Owoce i warzywa mają tak wielką wartość odżywczą, że nie można ich pominąć w codziennej diecie.

Zawierają składniki odżywcze i substancje o działaniu leczniczym, dlatego ich jedzenie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom, a nawet ich leczenia. Przyjmuje się, że codziennie powinniśmy zjadać co najmniej 5 porcji warzyw i owoców (3 porcje warzyw, 2 porcje owoców).

Zadaniem konkursowym jest wykonanie przez przedszkolaków rysunków do hasła

„Jem owoce i warzywa”.

Rysunek należy wykonać na kartce z bloku formatu A4 i dostarczyć do przedszkola do środy  25.11.2020r.

Zwycięzcy zostanie przyznany dyplom oraz odznaka Króla/Królowej Owoców i Warzyw. Wszyscy uczestnicy otrzymają podziękowania.

Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na stronie internetowej Przedszkola w zakładce "Roczny Projekt Edukacyjny - Zdrowo jem, więcej wiem"

O PROJEKCIE

O PROGRAMIE:

Po raz kolejny wraz z rozpoczęciem roku szkolnego uruchomiliśmy projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”. Serdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji projektu. Wzorem ubiegłych lat projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.

Od 10 lat troszczymy się o zdrowie młodego pokolenia. Od lat zwiększa się odsetek dzieci z nieprawidłową masą ciała. Potwierdzają to liczne badania i publikacje, między innymi raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2017 roku. Według niego, aż 22% dzieci w Polsce cierpi na nadwagę, otyłość lub niedowagę. W odpowiedzi na tak niepokojące dane postawiliśmy na rozwiązania długofalowe i stworzyliśmy ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”. Kierujemy go do uczniów zerówek i klas I-III szkół podstawowych. To właśnie w tym wieku zaczynają się wyrabiać nawyki żywieniowe. Warto, żeby te nawyki od razu były prawidłowe i pozwalały cieszyć się zdrowym i długim życiem. Zdajemy sobie sprawę, że edukacją należy objąć również osoby dorosłe, z których dzieci czerpią przykład. Nasze działania kierujemy równolegle do nauczycieli oraz rodziców.

Wierzymy, że dzięki takiemu podejściu edukacja prozdrowotna przebiega kompleksowo i jest bardziej efektywna.

PROJEKT "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM" TO PRZEDE WSZYSTKIM:

• wieloaspektowa i spójna formuła wpisująca się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej;
          • bogata oferta edukacyjna dla zerówek i klas I-III szkół podstawowych;
          • baza wiedzy i scenariuszy zajęć dla nauczycieli;
          • szansa dla nauczycieli na podniesienie swoich kwalifikacji w zakresie edukacji związanej ze zdrowym i ekologicznym stylem życia;
          • szansa dla uczniów na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.

CELE PROGRAMU

Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

Staramy się również kształcić rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.